Részvény vásárlása esetén számtalan mutatót, aránypárt és környezeti tényezőt figyelembe vehetünk, hogy a megfelelő döntést hozzuk meg. Az egyik legkevésbé hangoztatott, de egyik legfontosabb terület a vállalkozás menedzsmentjének hatékonysága. A megfelelő befektetési döntés meghozatala előtt érdemes néhány percet erre a faktorra is rááldozni. Most a legfontosabb indikátorokat mutatjuk be, ami segíthet a menedzsment hatékonyságának felmérésében.

 

Mint a legtöbb céggel kapcsolatos információt a menedzsment teljesítményét is felmérhetjük a cég mérlegéből és eredménykimutatásából. Mivel ilyenkor nem elsősorban konkrét számokra vagyunk kínácsiak, hanem a cég vezetésének találékonyságára általánosságban dolgozhatunk múltbeli adatokkal. Ha a vezetés előrejelzési képességei érdekelnek minket érdemes lehet a múltbeli projekciókat összevetni az azonos időszakra vonatkozó tényleges adattal.

A cég adósságainak behajtásakor végzett hatékonyságát a „(rövid) követelések forgási idejének” (receivable turnover) rátája mutathatja meg nekünk. A cég általánosságban kétféle módon adhat el terméket. Vagy készpénzes (ami manapság inkább számlapénz, vagy pénz helyettesítő eszköz[pl. állampapír]) vagy hitelezési tranzakcióról lehet szó. Utóbbi esetben a fizetés az áru tranzakciójától számított későbbi időpontban esedékes. Ekkor a kifizetésig a cég mintegy áruhitelt nyújt vevőjének.

A mutató kiszámolásához az éves hitel eladások összege kell, melyet egy részletes eredménykimutatás első soraiból tudunk kiolvasni. A második szükséges adat a rövid lejáratú kötelezettégek átlagos értéke. Persze utóbbihoz nehéz hozzájutni, a negyedéves beszámolókból könnyen kiszámolható egy közelítő érték. Ha mindkét adat rendelkezésünkre áll nincs más dolgunk, mint elosztani az az éves eladásokat elosztani az átlagos állománnyal.

A ráta azt  mutatja meg nekünk, hogy milyen hatékonysággal szedi be a cég kihelyezett áruhiteleit. Ha a ráta értéke 1 a mutató azt idikálja, hogy az év alatt kihelyezett áruhitelt a cég épp hogy beszedte vevőitől. Amennyiben a ráta magasabb, mint 1 a cég hatékony a fizetések behajtásával, alacsony tőke és készpénzállomány mellett is hatékonyan működhet.

Ha körültekintő fundamentális elemzést akarunk készíteni ezt az egyszerűen kiszámolható aránypárt sem szabad kihagyni a mérlegelésből. Önmagában a magas vagy alacsony ráta sokszor nem hordoz univerzális jelentést, azonban hasonló cégekkel, vagy a piaci értékkel összevetve mutathatja a részvény rejtett potenciálját a versenytársakkal szemben.

A soron következő cikkekben a „készlet illetve eszközök forgási idejének” rátáit mutatjuk be, illetve azt, hogy a menedzsment hatékonysága milyen hatással lehet a vállalat, illetve részvény teljesítményére.